Masz pytania?

Doradztwo, nowe zamówienia: 539 525 722    Obsługa zleceń: 787 098 654

Słowo wstępu 0
Słowo wstępu

   Witamy Państwa serdecznie na naszym blogu, poświęconym jakości najczęściej przez nas spożywanego produktu jakim jest – oczywiście – woda. Choć nasze diety potrafią się mocno różnić – są przecież wśród nas mięsożercy, weganie, bezglutenowcy, miłośnicy diety Kwaśniewskiego (pamięta ktoś jeszcze tę dietę?), Lewandowskiej i wielu, wielu innych, jedynie słusznych sposobów odżywiania – to nie ma wątpliwości, że wspólnym elementem każdej z nich, jest woda.

Nie będziemy tu powtarzać oczywistości o tym, że każdy powinien wypijać 2-3 litry wody dziennie  i że bez niej, nie przeżyjemy dłużej niż kilka dni. Chcielibyśmy, by to miejsce było przestrzenią, w której pojawiać się będą informacje poświęcone zagadnieniom związanym z jakością wody, sposobami jej uzdatniania i dbania o jej przydatność do celów w jakich ją wykorzystujemy.

Liczymy na to, że uda nam się zachęcić Państwa do zainteresowania się tą fantastyczną substancją, którą w ilości prawie 3 litrów każdy z nas, codziennie w siebie wlewa. Być może uda się nawet nam skłonić Was do wybrania któregoś z naszych produktów – gotowych zestawów badań, które pomogą uzyskać informację o tym, że woda której na co dzień używacie jest bezpieczna.

 

czytaj całość »
Jak ocenić jakość wody ze studni? 0
Jak ocenić jakość wody ze studni?

Odpowiedź na postawione w tytule tego wpisu pytanie tylko pozornie jest łatwa. Wydaje się bowiem, że by ocenić jakość wody wystarczy:

  1. Wykonać badanie wody,
  2. Otrzymane wyniki badań porównać z wartościami przewidzianymi odpowiednimi przepisami prawa.

W praktyce jest to znacznie trudniejsze, zwłaszcza wtedy, kiedy dysponujemy wodą z własnego ujęcia. Dlaczego? Otóż, obowiązujące w Polsce prawodawstwo nie przewiduje konieczności oceny jakości wody w ujęciach prywatnych. Najważniejszym dokumentem prawnym regulującym jakość wody pitnej jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017, poz. 2294).

czytaj całość »
Wtórne zanieczyszczenia wody 0
Wtórne zanieczyszczenia wody

   Woda ujmowana z ujęć komunalnych, bez względu na źródło swego pochodzenia, podlega różnego rodzaju procesom uzdatniania i dezynfekcji, które mają miejsce na tzw. stacjach uzdatniania wody. Za jakość wody odpowiadają jej producenci i podmioty wprowadzające ją do sieci przesyłowych. W praktyce, podmiotami tymi są najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe. Obowiązujące prawodawstwo nakłada na producentów obowiązek utrzymania odpowiedniej jakości, przy czym – co istotne z punktu widzenia konsumenta wody – końcowym punktem za który odpowiada dostawca wody jest punkt jej sprzedaży odbiorcy usług, czyli wodomierz główny. Interpretując w ten przepisy Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.2015.139) za jakość wody w instalacji wewnętrznej odpowiada zatem jej właściciel lub administrator. Nie dzieje się tak bez powodu - z naszej praktyki wynika, że często stan wewnętrznej sieci przesyłowej jest jedną z głównych przyczyn problemów z jakością wody w naszych mieszkaniach i jest głównym powodem występowania tzw. wtórnego zanieczyszczenia wody.

czytaj całość »
Kilka słów o azotanach w wodzie... 0
Kilka słów o azotanach w wodzie...

   Azotany (a także towarzyszące im często azotyny) są naturalnie występującymi jonami, które powstają w wyniku przemian azotu. Do wód powierzchniowych i podziemnych azotany mogą dostawać się ze ściekami komunalnym oraz wskutek spływu z terenów rolniczych, które nawożono nawozami azotowymi. Ich obecność w wodzie podziemnej – podobnie zresztą jak wielu innych substancji, które spotykamy w środowisku – ma dwa oblicza.

czytaj całość »
Jak, kiedy i skąd pobrać do badań próbkę wody ze studni? 0
Jak, kiedy i skąd pobrać do badań próbkę wody ze studni?

Jak, kiedy i skąd pobrać do badań próbkę wody ze studni?

Z pytaniem postawionym w tytule wpisu, często spotykamy się ze strony osób chcących przeprowadzić badania wody ze swojej studni. Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna, niemniej można pokusić się o przedstawienie podstawowych zasad, które sprawią, że pobrana zgodnie z nimi próbka wody będzie reprezentatywna i pozwoli na ocenę jakości wody w studni.

Po pierwsze – kiedy?

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl